Gekon lamparci

Eublefar lamparci Eublepharis macularius

 

Potocznie zwany gekonem lamparcim, to gatunek małej jaszczurki, która będzie pasowała do każdej spokojnej i początkującej osoby. Dlaczego? Ponieważ jest to prawdziwy leniwiec wśród jaszczurek. W dodatku jest idealna na początek przygody z terrarystyką. Prosta w obsłudze, zazwyczaj o łagodnym charakterze oraz występuje w całej gamie kolorów, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli tym krótkim wstępem zostałeś/aś zachęcony/a, do sprawienia sobie gadziego towarzysza, musisz się dobrze przygotować. W końcu zwierzak ten jest w stanie, spędzić z Tobą nawet do 15 lat, dlatego musi być to przemyślana decyzja. Zacznijmy od garści informacji o gatunku. Jak wcześniej wspomnieliśmy nie jest to duża jaszczurka – dorasta do ok. 25cm z ogonem. Jest on ważną częścią ciała dla eublefara, ponieważ są tam magazynowane składniki odżywcze. Duży tłuściutki ogon to jedna z oznak dobrej kondycji zwierzęcia. W naturze występuje na terenach Afganistanu, Pakistanu, Iranu, są to najczęściej suche jałowe stepy, lub skaliste pustynie. Warto mieć to na uwadze projektując terrarium biotopowe. Eublefary pomimo uroczej, wiecznie uśmiechniętej mordki to bezwzględni drapieżcy, których ofiarami padają najczęściej bezkręgowce. Polują pod osłoną nocy, dlatego większość dnia będzie przesypiał.

Skoro już wiecie coś o Eublefarze lamparcim, czas się dowiedzieć, czego potrzebujecie do zapewnienia mu godnych warunków życia. Dorosłemu podopiecznemu najlepiej przygotować terrarium o wymiarach 80x40x40cm. Pod ⅓ zbiornika należy podłożyć matę grzewczą z termoregulatorem ustawionym tak, aby na podłożu temperatura mieściła się w zakresie 27-30°C. Podłoże powinno być przede wszystkim nie pylące oraz uniemożliwiające zaczopowanie. Nam najlepiej sprawdza się celuloza. Można też dać porwać się fantazji, mieszając glinę wiążącą z piaskiem i wodą. Uformować z masy półki, jaskinie i pozostawić do wyschnięcia. Dobrze też się sprawdzi zwykły ręcznik papierowy. Do pełni szczęścia eublefara potrzebujemy jeszcze miski na wodę i na owady oraz jakąś kryjówkę (a najlepiej kilka). Mile widziane będą również, przeróżne korzenie, ścianka strukturalna i inne elementy wystroju, bez ostrych krawędzi.

Starter boxa który zawiera wszystko co będzie wam potrzebne do rozpoczęcia przygody w opiece nad gekonem lamparcim z kodem BRODATEGADY,  dostaniesz 50zł taniej! 

STARTER BOX

Skoro macie przygotowane terrarium, przejdźmy do krótkiej instrukcji obsługi Waszego gadziego przyjaciela. Dorosłe gekony karmimy średnio co 3 dni, maluchy nawet codziennie. Używamy do tego owadów, najlepiej: świerszczy domowych i bananowych, karaczanów tureckich, larw mącznika młynarka. Dla dorosłych osobników nada się również młoda szarańcza. Owady za każdym razem “panierujemy” w wapnie z wit.D3, raz w tygodniu doprawiamy też witaminami dla gadów, ale już bez wit. D3. Panierować najlepiej poprzez wrzucenie pokarmu do wysokiego pojemnika, zasypać suplementami i chwilę delikatnie potrząsać. Wapno z wit. D3 jest niesamowicie ważne dla Waszego pupila, ponieważ zapobiega: krzywicy, problemom z poruszaniem się i układem pokarmowym. Oprócz karmienia należy nadzorować, aby Wasz zwierz zawsze miał świeżą wodę, odpowiednią temperaturę w swoim terrarium oraz należy pilnować czystości.

Odchody wybiera się na bieżąco, a ogólną wymianę podłoża, wymycie i zdezynfekowanie terrarium najlepiej robić raz na 3-4 miesiące. Warto też raz na jakiś czas wyciągnąć gada i dokładnie oglądnąć, czy nie została mu gdzieś stara wylinka, nie ma glutów w nosie, lub zapchanej kloaki. Dodatkowo w kontroli stanu zdrowia pomaga ważenie eublefara raz w miesiącu. A co z weterynarzem? Mimo, że gekona nie trzeba zabierać do weterynarza na wizyty kontrolne, warto raz na pół roku pobrać próbkę odchodów i zawieźć do przebadania pod kątem pasożytów. Oczywiście gdy widzicie jakieś objawy chorobowe jak najszybciej umawiajcie się do weterynarza. Pamiętajcie, że musi się on specjalizować w leczeniu gadów.

I tym sposobem właśnie posiedliście podstawową wiedzę dotyczącą hodowli eublefara lamparciego. Jednak pamiętajcie by cały czas pogłębiać wiedzę na temat Waszego podopiecznego. W dodatku jeśli Wasz gad pochodzi z naszej hodowli zawsze będziemy służyć radą i postaramy się odpowiedzieć na Wasze pytania.

TU ZNAJDZIESZ DOSTĘPNE EUBLEFARY

Powodzenia!